It is currently Fri Mar 29, 2024 1:10 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Spartan Wars 2013
PostPosted: Tue Aug 20, 2013 11:25 am 
Offline

Joined: Mon May 13, 2013 7:46 pm
Posts: 32
Location: Bucuresti
Le multumesc tuturor celor care au luat parte la acest eveniment.
Le multumesc deasemenea tuturor celor care au dat o mana de ajutor in organizarea acestui eveniment si imi cer de pe acum scuze daca cumva am uitat sa mentionez pe cineva (cine ma cunoaste stie ca sunt senil :] ):
- Nikky (u da shit man !)
- AirsoftMechanix (alecu)
- Tov Colonel (Letal.ro)
- nick70 (ovidiu)
- adilie (impreuna cu cei de la check-in ASPIS)
- crazy bullet
- bogdan (Pitesti)
- tosh
- roakeru

Voi face o analiza la ceea ce s-a intamplat, din punctul de vedere al organizatorilor:
Am decis in mod intentionat ca acest prim event din seria Spartan Wars sa nu aibe o poveste in spate ci sa se concetreze pe niste obiective clare, dand mana libera in totalitate comandantilor sa isi faca strategiile si sa isi implementeze tacticile, fara interventia din exterior a organizatorilor.
In prima zi de joc fiecare factiune a avut o abordare diferita in ceea ce priveste strategia aplicata, insa in final s-a ajuns la un choke point intre Baza #2 si #3, lasand doar putine trupe disponibile de ambele parti pentru a indeplini sarcini mai aparte. De ambele parti am observat o focusare pe obiectivele jocului si o determinare de a lupta, ce ne-a surprins, ba chiar stiind ca pe timpul noptii va ploua si evaluand starea de oboseala a trupelor ca fiind aproape maxima, am intrebat liderii ambelor factiuni daca doresc sa faca un armistitiu pe timp de noapte, urmand sa reia jocul a doua zi dimineata la ora 6, raspunsul a fost un ctegoric "NU", ceea ce ne-a bucurat.
Deoarece se anuntase ploaie pe timp de noapte, o parte din jucatorii ambelor factiuni, si-au facut bagajele seara si au plecat spre casa.
In jurul orei 21:30 cand s-a lasat intunericul, una din factiuni s-a retras in HQ pentru odihna, iar cealalta a inceput ocuparea terenului ramas liber. In jurul orei 23:00 a inceput o ploaie torentiala care a tinut pana a doua zi in jurul orei 9. Pe parcursul noptii, cca 30 de oameni de la Shadows au stat in teren indiferent de conditiile meteo, fie pazind obiective (HQ, Baza 3, Stana, Baza 2) fie patruland intre HQ (Baza 5), Baza 3, Baza 2, Stana, HQ. La ora 7 dimineata cand au revenit in zona de campare uzi fleasca si obositi, corturile lor erau inundate de apa, iar bagajele (hainele) din cort erau deasemenea ude, ca atare Comandantul factiunii m-a rugat sa iau legatura cu cealalta echipa pentru a-i intreba daca sunt de acord cu un armistitiu pana cand se opreste ploaia si avand in vedere ca situatia nu era roz nici la cealalta factiune, s-a acceptat aceasta cerere. La oprirea ploii cei din Shadows au cerut reluarea jocului insa de la Aspis nu s-a comunicat ca au nevoie de cateva ore in plus deoarece terenul este impracticabil si cativa oameni aproape s-au accidentat incercad sa ajunga din HQ (Baza 1) in Baza 2.
O parte din jucatori au inceput sa isi impacheteze lucurile si m-au anuntat ca vor pleca acasa deoarece sunt uzi, nu au lucruri de schimb si se anunta in continuare ploaie torentiala pe toate siteurile meteo. I-am rugat sa mai astepte cateva ore deoarece daca iese soarele 2-3 ore, terenul va deveni practicabil, lucrurile si corturile se vor usca si putem continua, insa hotararea fusese deja luata de multi dintre jucatori si nu aveam cum sa ii condamn avand in vedere prin ce trecusera si ce era in continuare prognozat.
Mi s-a cerut sa dau STOP JOC, insa am explicat ca nu pot face acest lucru atata timp cat exista macar un jucator in fiecare tabara care doreste sa continue lupta, avand in vedere modul in care a fost anuntat acest event.
Cca 2 ore mai tarziu, peste 2/3 din jucatorii ramasi in tabara Shadows m-au anuntat ca nici ei nu vor mai ramane si m-au rugat daca se poate sa se tina Sayonara Party in ziua respectiva inainte sa plece acasa – am luat legatura cu cei de la Aspis care mi-au comunicat ca si la ei mare parte din jucatori ar vrea sa plece acasa si ca este o idee buna sa tinem Sayonara Party in ziua respectiva, ceea ce am si facut. Chiar inainte de a termina de servi masa la Sayonara Party, mai ramasesera foarte putini oameni carora sa le facem ceremonia de medaliere si un scurt debrief.
Seara dupa Sayonara Party am fost intrebat de ce am dat Stop Joc si am explicat ca nici un moment nu s-a dat Stop Joc, desi mi s-a cerut expres acest lucru am refuzat si ca in continuare este valabil armistitiul stabilit intre liderii celor doua factiuni, ca atare s-a stabilit ca a doua zi la ora 09:30 sa se reia jocul, ceea ce s-a si intamplat, jocul s-a reluat cu 28 de oameni, echipa Shadows pierzand in mod oficial jocul in momentul in care toti jucatorii sai erau morti si nu mai aveau nici un punct de respawn.


Cu siguranta nu a iesit evenimentul pe care ni l-am dorit noi in primul rand ca organizatori. Dupa 24 de zile de sapat si construit buncare, de amenajat terenul, dupa multe alte zile petrecute pe parte de organizare inafara amenajarilor din teren, tot ce ne doream era sa vedem jucatori multumiti sau cat de cat multumiti, care nu considera ca au batut drumul degeaba pana acolo.

Am vazut cateva lucruri extraordinare la acest eveniment, lucruri care m-au determinat sa trec peste imensa deceptie ce m-a cuprins cand a inceput lumea sa plece acasa si sa continui seria Spartan Wars. Am vazut oameni care desi nu au avut la dispozitie o povestioara care sa dea culoare eventului, s-au focusat 100% pe ce inseamna acele obiective si cum pot folosi tot ce au la dispozitie pentru a-si indeplini obiectivele; am vazut un squad de jucatori foarte pestriti care abia atunci pe teren s-au cunoscut intre ei si cu toate acestea au mers km intregi fara sa traga o bila, flancand liniile adverse doar pentru a ajunge la obiectiv, pe tot acest timp nici unul dintre ei nu a strambat din nas ca e mult de mers ca nu trag bile sau ca sunt obositi si vor sa se odihneasca; am vazut oameni care desi afara era noapte si furtuna, drumul care trece intre Camping 2 si Baza 3 transformandu-se intr-un rau, cerul fiind luminat de fulgere, au inteles sa faca de paza la obiective, chiar daca trebuiau sa stea in apa si noroi pana la genunchi sau afara in ploaie cu pelerina pe ei, oameni care in aceleasi conditii meteo au patrulat un teren in care se aflau pentru prima oara – te pierzi usor ziua, imaginati-va pt. cineva care e prima oara acolo si patruleaza noaptea intre bazele 5, 3, 2, 4, 5 in timp ce mai e si furtuna; am vazut oameni cuprinsi de o determinare debordanta care au refuzat sa paraseasca terenul de joc pana cand s-a dat oficial STOP JOC – jos palaria baieti ! Am vazut cu ochii mei lucruri pe care pana acum doar le auzisem in povestile celor ce au mers la Berget si am realizat ca indiferent cat de mult efort pun eu in amenajari sau organizare, intr-un final succesul eventului este asigurat de astfel de jucatori si nu de organizatori.
Evident ca exista si exceptii, gen jucatori care inca de la briefieng au spus ca dupa cateva ore ei vor pleca acasa, apoi au nesocotit in mod voit ordinele comandantilor abandonand misiunea ce li s-a dat si facand altceva, apoi dupa cateva ore de la start joc plecand intradevar acasa; sau jucatori un pic prea nervosi care sareau la harta una- doua; jucatori care ar fi vrut sa joace un fel de speedball sau jucatori care de fapt nu doreau sa fie cu adevarat la acel eveniment, insa aceste tipuri de jucatori a fost in minoritate.

Cu siguranta avem de invatat din greselile noastre ca organizatori si sper sa ajungem sa punem cu adevarat in valoare determinarea si focusarea jucatorilor care doresc sa participe la astfel de eventuri, pentru a obtine un joc de calitate maxima pentru cei ce gusta genul.

LOST & FOUND:
Rog pe toti cei ce au gasit obiecte pierdute in teren sa posteze in threadul acesta: http://www.airsoftromania.com/forum/vie ... =5&t=20950


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron