It is currently Fri Apr 19, 2024 2:44 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: R-hop pe DMR
PostPosted: Sat Apr 20, 2013 6:37 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 31, 2012 10:14 am
Posts: 69
De ceva timp ma batea gandul sa-mi instalez un R-hop pe SR25, cu ajutorul lui Otto minunea s-a intamplat si azi am fost la primul joc cu aceasta varianta de hop-up (doar in teste, nu e montat definitiv).
Pe scurt, am comandat de la hunterseeker varianta IER-hop (lunga si pentru temperaturi scazute), a urmat un chin (pentru Otto) de dat la pila pentru lungit fereastra la teava si mai ales pt pilit patch-ul (dupa ce se instaleaza, trebuie pilit surplusul ce intra in teava, astfel incat bila sa treaca de el fara a fi impinsa), apoi montatul (provizoriu, nu a fost lipit patchul de fereastra si de guma).
Rezultate in varianta beta: range-ul a crescut considerabil fata de varianta cu guma de hop-up, deocamdata bilele o luau spre stanga (probabil s-a deplasat patchul si atingea bila cu un colt). La precizie nu ma pot pronunta deocamdata din cauza acestei devieri la stanga. Ceea ce e important la aceasta varianta de hop-up: se pot folosi bile grele (minim 0.30) fara a avea nevoie de un overhop. Datorita lungimii patchului nu trebuie coborat hop-ul foarte mult (azi de exemplu am jucat cu bile de 0.30 cu hop-ul aproape de zero), la testul cu 0,4 l-am coborat foarte putin. Un alt avantaj: nu mai conteaza ce guma folosim, ea nu mai intra in contact cu bila (atentie-trebuie rasa pe interior).
Urmeaza ca Otto sa mai umble putin la reglaje, apoi iarasi teste pana nimerim varianta optima. Montatul acestui sistem de hopup e dificila insa rezultatul e pe masura efortului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Sat Apr 20, 2013 10:18 pm 
Offline
Site Admin

Joined: Wed Sep 26, 2012 10:33 pm
Posts: 364
Location: Iasi
Mai, mai ca ma bate gandul sa umblu in minunatia de hop-up chamber Cyma sa-mi pun si eu o golanie din asta, ca am auzit numai vorbe de bine, confirmate acum si de Cip. Suna foarte, foarte interesant sistemul asta.
Otto, tinem aproape!

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 5:56 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 31, 2012 10:14 am
Posts: 69
Daca ai P2 nu mai trebuie lungita fereastra de la teava, patchul se taie cam la jumate, dupa care se pileste sau nu pe interior, depinde cum se potriveste pe teava. Daca vrei DMR cu bile de 0,28 iarasi poti lasa fereastra asa, insa daca vrei range-ul maxim posibil trebuie lungita fereastra cam cu 50% si jucat cu bile de 0,36-0,40 (care-s scumpe si nu se gasesc in varianta alba). Cu 0,30 mi-a crescut range-ul cu vreo 5 metri cel putin. Urmeaza sa rezolvam cu precizia.

p.s.: am o idee de camera hop-up, care o poate face la CNC din aluminiu dupa un proiect CAD?

Later update: dupa ultimele teste, se pare ca problema e de la patch, mai precis de la pilirea lui. Dupa cum arata problema, o sa trebuiasca de facut altul. Asa ca cei care doresc genul asta de hop, sa isi cumpere cel putin 2 bucati.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Sun Jun 02, 2013 7:54 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 31, 2012 10:14 am
Posts: 69
Update de azi, 2 iunie: dupa multe bucati de patchuri testate (dintr-un tub de silicon si nu din cele originale) am nimerit una ce pare a functiona cum trebuie. Am reusit sa trag cateva bile de la geam, dupa ce initial am folosit o guma normala Madbull rosie. Rezultatul e peste asteptari: range-ul e mai mare cu cel putin 15 metri, iar ca precizie, nimeresc 10 din 10 in acelasi loc (si fix in mijlocul lunetei) o creanga de grosimea unui spray din copacul aflat cam la 20m de geam. Nu mai am deviatie stanga-dreapta, posibil insa sa fie un mic overhop, astept sa o testez la padure zilele astea, pe o tinta de tir si cu distante masurate.
Daca mai are cineva furtun de silicon sau de cauciuc cu grosime de 8mm si interior de 6 mm, vreau si eu vreo 10cm sa fac teste de material.
Patch-urile de la hunterseeker trebuie prelucrate, sunt ceva mai groase decat teava si mi-ar trebui niste scule pe care momentan nu le am.

Update 4 iunie: azi am facut teste la padure, la distante de 30 - 45 - 60m cu o tinta format A4. Rezultate: la 30m nimeresc tinta la fiecare lovitura, la 45m deja incepe sa se vada o usoara deviere la dreapta, la 60m devierea devine suparatoare, foarte multe lovituri trec chiar alaturi de copac. Ca si distanta, am testat undeva la 75m, tinta de la luneta pusa pe mijlocul unei persoane duce la lovituri in plin (e vorba de lovituri in linie dreapta), daca o mai urc un pic, ajung cu siguranta la 80m. Urmeaza sa corectez si devierea la dreapta. Joi voi face testele finale inainte de Botosani, o sa schimb si bilele (am folosit Bioval) si posibil sa incerc si cu bile mai grele, de 0,40. Am facut azi si crono, viteza a iesit la 142m/s (am mai izolat un pic cu teflon), in conditiile in care bilele au hop...daca schimb pe o guma normala si cu hop-ul la zero, viteza e la fel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Tue Jun 11, 2013 5:21 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 31, 2012 10:14 am
Posts: 69
Impresii dupa un nou setup, de data asta cu o alta camera de hop-up mai larga: a disparut acel overhop. Concluzia e ca trebuie aleasa si o camera nu foarte stramta (eu am un Guarder ce abia lasa sa intre o guma normala Madbull rosie, trebuie unsa bine cu silicon). Va trebui sa caut o alta camera mai larguta si apoi sa o testez cu patchurile pe care le-am facut. Daca o sa dispun de timp liber suficient, o sa incerc sa o rezolv in maxim o luna, dupa care vor urma si testele finale de precizie si distanta, comparative cu un setup cu guma normala.

p.s.: pe AK-ul lui Radu am montat un patch albastru si trage impecabil, fara deviere stanga-dreapta, cu un range superior gumei pe care o avea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Fri Sep 20, 2013 4:47 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 31, 2012 10:14 am
Posts: 69
Asa cum spuneam mai sus, am continuat cu testele (in meciurile de weekend). Patch-ul a fost pus temporar (nu a fost lipit) si am avut in permanenta un usor overhop (cu bile de 0,30), iar cu 0,40 trebuia sa ajustez eu hop-ul. Acel overhop nu a fost chiar foarte deranjant (decat in situatia in care tinta se afla dupa coama dealului), insa chiar si cu range-ul impins la limita nu era ok. Am decis sa mai ajustez un pic patch-ul cu o pila, dupa care l-am testat din nou. Aveam acelasi usor overhop. Insa, dupa ce l-am lipit de teava, nu mai aveam deloc hop (acum imi pare rau ca l-am luat la pila). Concluzie: cand se verifica patch-ul, e bine de lipit de teava cu 4 puncte de superglue, pentru a putea fi dezlipit usor.
Oricum, ca si range, ducea lejer 70-80m, cu precizie pe orizontala foarte buna la capatul traiectoriei, pe verticala insa putea varia chiar si cu 30cm. Precizie foarte buna si pe orizontala si pe verticala pana in 50m.

Ramane sa testez noul setup la un meci la padure dupa care e posibil sa mai incerc un nou patch pe o alta teava, de otel, sa incerc sa pastrez cat mai intact suprafata de contact de la acel patch.

Apropo, are cineva acces la o freza automata, computerizata sau manuala dar foarte precisa? as vrea sa frezez canalul patchului uniform, cu incremente foarte mici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Fri Sep 20, 2013 7:05 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
super tare. hai maine la joaca, sa-i facem si niste teste de range in paralel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Fri Sep 20, 2013 7:42 pm 
Offline

Joined: Wed Oct 31, 2012 10:14 am
Posts: 69
cryo wrote:
super tare. hai maine la joaca, sa-i facem si niste teste de range in paralel.


Sorry, dar maine sunt prins cu treburi "casnice". Daca vrei, treci sa o iei si o testezi tu. Si eu sunt curios cum trage acum, dupa ce am lipit patch-ul de teava. N-am reusit sa trag decat cateva bile de la geam, deviate destul de tare de vant.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: R-hop pe DMR
PostPosted: Fri Sep 20, 2013 7:52 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
lasa ca testam tura viitoare cand vii, atunci.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron