It is currently Tue Apr 16, 2024 7:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: DIY - Fixare adaptor GBB pe Speedloader 100 BB's
PostPosted: Sun Sep 15, 2013 11:09 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Jul 17, 2013 6:10 pm
Posts: 127
Location: IASI
La poligon am intalnit problema, cand incarcam bilele in mag-ul de la pistol, adaptorul nu statea fixat pe speedloader si trebuea tinut cu mana. In unele cazuri cadea pe jos si exista riscul sa il pierzi (in padure).

Am stat si m-am gandit cum sa rezolv problema si mi-au trecut prin cap urmatoarele metode:
1. Superglue - Nu e bun ca daca trebue desfacut speedloader-ul risti sa rupi plasticul cand scoti adaptorul.
2. Banda dubla adeziva - Ce aveam eu prin casa era prea moale si lipiciul nu tinea deloc adaptorul fixat.
3. Surub - Cu ajutorul unui surub mai lung prindem adaptorul direct de speedloader si in felul acesta se poate demonta usor cu ajutorul unei surubelnite.

Scule si mariale necesare:
1. Surub cu aceeasi grosime dar mai lung cu 1mm ca cel original.
2. Marker subtire pentru trasat.
3. Autofiletanta/bormasina + burghiu 2mm sau dremmel.
4. Surubelnita mica cu cap +

PASUL 1:
Se identifica surubul incercuit in poza de mai jos, se scoate si se masoara si cautam un surub mai lung cu 1mm (al meu e scos de la un cd/dvd-rw care era stricat).
Image

PASUL 2: Infiletati surubul original la loc. Montati adaptorul pe speedloader si marcati pe adaptor cam in dreptul surubului unde o sa dati gaura de 2mm. Demontati adaptorul, faceti gaura si este foarte important ca surubul nou sa treaca prin gaura facuta pe adaptor.
Image

PASUL 3: Dupa ce ati facut gaura, se monteaza adaptorul pe speedloader si infiletati surubul cel nou.
Image

TA-DA ! Acum aveti un speedloader cu adaptorul fixat. ;)


ATENTIE:
NU
sunt responsabil pentru posibilele accidente de lucru, daca nu va pricepeti sa umblati cu scule, recomand sa apelati la un amic "meserias" cu experienta.
NU folositi un surub mai gros ca cel original deoarece riscati sa crapati plasticul speedloader-ului.

_________________
"Walk in. Fuck shit up. Walk out."
Moldavian Assault On Robineti 2013 || CDA IV Apocalipsa 2014 REBELI


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron