It is currently Thu Apr 18, 2024 4:46 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: DIY - Interne amortizor functional
PostPosted: Sun Sep 15, 2013 11:15 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Jul 17, 2013 6:10 pm
Posts: 127
Location: IASI
Am decis ca sa creez un topic cu amortizorul in sectiunea care trebue.

Am reusit sa imi fac timp si pentru amortizor ca sa il termin.
Mai jos aveti o poza cu fiecare piesa numerotata.
Image

Piese:
1. Vata bumbac, din documentatia mea cea sintetica nu e chiar asa de buna.
2. Teava cupru 15mm, gaurita spiralat de 8 ori la distante de 1cm cu burgiu de 6mm pana a strapuns toata teava, rezultand cu 16 gauri in total.
3. Bucata de furtun care sa intre un pic fortat pe teava
4. Plasa de instecte(gen termopan care nu se destrama)
5. Ansamblu teava+plasa+furtun+Saibe(mentin teava centrata in amortizor)

Functia fiecarei piese:
1. Ajuta la absorbirea sunetului, astfel dispare acel zgomot greoi si infundat tipic amortizoarelor din fabrica care vin goale.
2. Imparte zgomotul in egal in vata. In poza sunt 2 tevi cu gauri de dimensiuni diferite, 2mm respectiv 4mm, din testele mele am observat ca cea cu gauri de 6mm imparte mai bine zgomotul in vata. Numarul de gauri se face in functie de lungimea amortizorului, al meu avand un interior de 83mm a rezultat un nr de 8 gauri.
3. Am fost nevoit sa folosesc furtunul deoarece saibele care le-am gasit eu aveau un diametru mai mare in interor fata de teava de cupru. Mai tarziu ma ajutat la prins plasa intre furtun si saibe, fara a fi nevoit sa folosesc banda adeziva, care ar fi astupat cateva gauri.
4. Opreste vata sa treaca prin gaurile tevei.

Saibele - In functie de situatie folositi ce saibe doriti. Nu puteam sa va zic sa faceti rost de saibe de Xmm deoarece amortizorul vostru poate sa fie diferit la dimensiuni fata de al meu. Eu am gasit pe la servici cateva saibe de plastic cu guler pe interior care au venit fest peste furtun.

Image

Teste:
Pentru teste am fost nevoit sa infasor pusca intr-un prosop ca se auzea ecoul GB-ului in casa.
S-a descarcat pe telefon o aplicatie care masoara decibelii si sa pus la distanta de 3-4m de unde am tras cate 5 bile cu si fara amortizor.

Rezultat:
Fara amortizor - 75db
Cu amotrizor - 69db


DE RETINUT:
- la proiecte de genul acesta se aplica regula "fiecare cum si cu ce poate", deci nu e obligatoriu sa folositi aceleasi materiale ca cele folosite de mine
- NU recomand acest tip de amotrizor pentru replicile pe gaz ... trebue schimbata vata des ca se umple cu ulei de la gaz
- NU sunt responsabil pentru posibilele accidente de lucru, daca nu va pricepeti sa umblati cu scule, recomand sa apelati la un amic "meserias" cu experienta.

_________________
"Walk in. Fuck shit up. Walk out."
Moldavian Assault On Robineti 2013 || CDA IV Apocalipsa 2014 REBELI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: DIY - Interne amortizor functional
PostPosted: Mon Sep 16, 2013 12:33 am 
Offline
Site Admin

Joined: Wed Sep 26, 2012 10:33 pm
Posts: 364
Location: Iasi
Foarte bine explicat și documentat articolul. Pe partea de conținut nu prea mă pricep sa apreciez foarte bine, lăsăm experții aici, însă formal e foarte ok construit și desenat încât oricine poate înțelege ce trebuie făcut. Gj!

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: DIY - Interne amortizor functional
PostPosted: Thu Oct 03, 2013 11:28 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Fri Dec 07, 2012 10:15 pm
Posts: 110
Location: Iasi, Romania
Bravo! Si mie imi place articolul.
M-ai facut curios de cum se aude...totusi nu imi dau seama cat de mult inseamna aia 5db. Incearca sa faci testul la padure la o distanta mai mare, cred ca o sa fie cu totul alta diferenta.

_________________
For sale <- click me.

Image
"If you find yourself in a fair fight, you didn't plan your mission properly." - David Hackworth

[Dedicated] [Infiltrator] [Family Man] [Fortunate Son] [Stealthy] [Sentry] [Calm under fire] [Steady aim] [Dance, F**ker Dance!] [Death or Glory]

War history
La Revolucion 3 - Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 - Rebeli


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: DIY - Interne amortizor functional
PostPosted: Thu Nov 14, 2013 9:45 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Sat Nov 10, 2012 10:44 pm
Posts: 30
Location: Iasi - Suceava
Foloseste o vata cu masa proprie mai mare si fa cat mai multe gauri in teava de cupru , vei simti diferenta ;)

_________________
Compania 7
Owner: -Type 97-(Real Sword) ~120m/s and SigSauer SP2022 (KSC)
Perks: Customizer , Sinister smile , Blodes BB , Tail and Charlie , Infiltrator , Weaponsmith , Die hard , Pimped Gun


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron