It is currently Fri Mar 29, 2024 9:05 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: 27/Iulie (SAMBATA) -- 28/Iulie (DUMINICA)
PostPosted: Sun Jul 28, 2013 12:42 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Jul 17, 2013 6:10 pm
Posts: 127
Location: IASI
In legatura cu neintelegera de la jocul de Sambata 27-Iul.

Copy/Paste de la sectiunea cu scenarii:

1.b. Capture the Flag

Scenariul constă în două echipe care pleacă din două baze diferite, fiecare dintre ele având în baza proprie un steag. Scopul jocului este capturarea steagului echipei adverse şi aducerea acestuia în baza proprie. În momentul transportului, steagul trebuie afişat la vedere, este interzisă ascunderea acestuia. Jocul poate fi jucat în două variante: „Live flag” sau „Dead flag”. În varianta „Live flag” dacă cel care transportă steagul este scos din joc un alt coechipier poate să ridice steagul şi să îl ducă spre bază. În varianta „Dead flag” dacă cel ce transportă steagul este scos din joc, steagul este readus în baza din care a fost luat.

Daca la jocurile viitoare se mai joaca genu "ada frate lopata sa ingrop steagul" trebue macar anuntat ca eu cel putin nu stiam de chestia asta cu ascunsul steagului.

_________________
"Walk in. Fuck shit up. Walk out."
Moldavian Assault On Robineti 2013 || CDA IV Apocalipsa 2014 REBELI


Last edited by ADYZ on Sun Jul 28, 2013 3:06 pm, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Discutii scenariu Capture the flag
PostPosted: Sun Jul 28, 2013 2:27 pm 
Offline
Site Admin

Joined: Wed Sep 26, 2012 10:33 pm
Posts: 364
Location: Iasi
e punctat bine adyz_4u. clar asta trebuie sa fie regula altfel o dam in balarii. Cine a luat steagul il poarte la el, la vedere, sau il poate pasa unui alt coechiper, in nici un caz sa il lase jos/sa il ascunda pana scapa de urmaritori. Eu as mai adauga aici si depunerea diligentelor pentru a fi adus in baza proprie cat mai repede steagul advers capturat. Altfel ne putem trezi in situatii de genul un jucator ia steagul si se ascunde cu el in padure, ceea ce face imposibila victoria echipei adverse (ca unul din steaguri lipseste).
Alternativ putem pune o regula de genul daca timp de 15 min un steag capturat nu este adus in baza proprie, sa se considere ca steagul apartine din nou echipei adverse (se va ceda unui jucator mort/arbitru pentru a fi dus din nou in baza inamica).

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 27/Iulie (SAMBATA) -- 28/Iulie (DUMINICA)
PostPosted: Tue Jul 30, 2013 1:55 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Fri Nov 02, 2012 3:39 pm
Posts: 20
Location: Iasi
Cred ca regula de 15 min e foarte fairplay.
Inca o sugestie: daca cel care transporta steagul moare si nu are nici un coechipier prin preajma pentru a putea pasa steagul, acesta nu poate fi lasat la locatie - ca nu il mai gasim niciunii (situatie in care m-am regasit la jocul de sambata). Cred ca cel mai corect ar fi sa il ia cu el la respawn, iar de aici sa fie repus in pozitia sa initiala.

_________________
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Discutii scenariu Capture the flag
PostPosted: Tue Jul 30, 2013 2:56 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
Muffy wrote:
Altfel ne putem trezi in situatii de genul un jucator ia steagul si se ascunde cu el in padure, ceea ce face imposibila victoria echipei adverse (ca unul din steaguri lipseste).


Si-acu imi amintesc cum l-a cautat juma' de ora o echipa intreaga pe Muffy prin padure la Poieni, cand fugise cu steagul si ii era frica sa mai scoata nasul la lumina :D
Chestia cu cele 15 minute pare de foarte mult bun simt, insa, in practica, lumea nu e cu ochii pe ceas cand ar trebui sa fie. Exemplul clasic, cu jocurile cu limita de timp, cand tot timpul la final lumea isi da cu presupusul cam cat mai este de joc, pentru ca nu s-a marcat ora inceputului.

Insa mie nu mi-e clar ce s-a intamplat weekendul asta la joc de-a explodat mamaliga, pentru ca pana acum (cu foarte putine exceptii), nu am avut nevoie de astfel de reguli suplimentare. Nu ascundea nimeni steagul cand murea, nu fugea cu el prin padure si-i lasa pe ceilalti sa joace v-ati-ascunselea etc. So what the fuck happened?

P.S. ca regula generala, nu trebuie sa lucram la adaugarea de noi reguli care sa complice cat mai mult jocul, ci la eliminarea cat mai rapida a oricaror tentative de a ocoli regulamentul (in spiritul sau, chiar daca nu in litera). Exemplele de acum cateva saptamani, cu atinsul obiectivului la respawn, sau cu ascunsul dupa morti, nu trebuie rezolvate prin adaugarea de reguli noi, ci prin aplicarea cu bun simt a celor deja existente. Daca cineva duce lipsa de bun simt, asta e cu totul o alta problema, si nu va putea fi rezolvata prin noi reguli (pe care respectivul va gasi curand un mod de a le ocoli).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron