It is currently Tue Apr 16, 2024 7:33 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Cu bombe (rush, capture the baloons, Battlefield 3 wannabe)
PostPosted: Sun Jan 19, 2014 12:13 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Fri Dec 07, 2012 10:15 pm
Posts: 110
Location: Iasi, Romania
Salut,

Am o idee de scenariu pe care am putea sa o incercam (cu mai multe variatiuni la care nu m-am putut hotari, care ar trebui discutate si vazut cum e mai echilibrat).

Ideea are la baza modul Rush din Battlefield 3 si mai departe.
(pentru necunoscatori/ne-gameri: in doua locatii sunt amplasate 2 bombe. 1 echipa le pazeste, 1 echipa trebuie sa vina si sa le amorseze).

Eu ma gandeam la ceva in felul urmator:

Cu bombe

I. Locatiile pentru bombe:
1. Inauntrul RUINEI
2. Inauntrul CASUTEI ROSII

II.Locatii de respawn
1. Echipa care apara
a. La baza de respawn a celor din deal (cand jucam deal - vale)
b. La bomba
*cea mai buna varianta pana acum este subliniata


2. Echipa care ataca
a. La scari
b. La baza dinspre poiana cand jucam clasic
c. La scari si la baza dinspre poiana cand jucam clasic (s-ar putea ca jocul sa devina prea aglomerat, dificil pentru cei care ataca, dar e o idee ce merita discutata)
*cea mai buna varianta pana acum este subliniata

III. Scopul jocului.
Bombele vor fi 2 baloane care vor fi plasate asa cum am mentionat mai sus.
Acestea trebuiesc sparte. Cand ambele baloane au fost sparte este stop joc si atacatorii au castigat.
(in loc de baloane putem folosi niste sticle sau orice pe care sa le aruncam in afara incintei...sunt si alte alternative)

Nu am reusit sa ma gandesc la un timp maxim pentru aparare astfel incat cei care apara sa castige. (poate 30 minute? si respawn din 10 in 10?)


Avantaje:
1. Mod de joc relativ nou
2. Joc dinamic
3. Ne folosim un pic mai mult de cladirile alea doua
4. Jocul e relativ scurt si dinamic

Dezavantaje
1. nici unul inca

Ideea nu este pusa la punct inca si probabil mai are nevoie de ajustari/imbunatatiri.
Lasati si voi o parere si poate saptamana viitoare incercam niste jocuri in modul asta.

_________________
For sale <- click me.

Image
"If you find yourself in a fair fight, you didn't plan your mission properly." - David Hackworth

[Dedicated] [Infiltrator] [Family Man] [Fortunate Son] [Stealthy] [Sentry] [Calm under fire] [Steady aim] [Dance, F**ker Dance!] [Death or Glory]

War history
La Revolucion 3 - Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 - Rebeli


Last edited by Lion on Mon Jan 20, 2014 1:55 pm, edited 2 times in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu bombe (rush, capture the baloons, Battlefield 3 wanna
PostPosted: Sun Jan 19, 2014 1:25 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Wed Jul 17, 2013 6:10 pm
Posts: 127
Location: IASI
Foarte bun scenariul si daca se poate sa imi zic si parerea. :D

Ar fi bun sa folosim baloane si cand se dezamorseaza(sparge) face o bubuiala si toti de pe teren o sa auda ca una din bombe a fost "dezactivata".

Dezamorsarea se face prin calcarea balonului in interiorul cladirii si este interzis impuscarea lor ca sa nu fie surprize sa traga un sniper de la distanta in ele si sa se sparga

Respawn aparare: Poiana (gunoaie) ca e mai aproape de obiective si poate ataca daca este nevoie prin deal sau vale.

Respawn atacanti: Scari (strada) e mai departe de obiective si la fel se poate ataca deal sau vale.

La respawn cineva trebue sa strige/fluiere ca sa se faca respawnul in acelasi timp din ambele locuri.

_________________
"Walk in. Fuck shit up. Walk out."
Moldavian Assault On Robineti 2013 || CDA IV Apocalipsa 2014 REBELI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu bombe (rush, capture the baloons, Battlefield 3 wanna
PostPosted: Sun Jan 19, 2014 2:13 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi
User avatar

Joined: Fri Dec 07, 2012 10:15 pm
Posts: 110
Location: Iasi, Romania
@Adyz

1.Cred ca alea sunt cele mai bune locatii de respawn
2.Nu stiu daca boomul baloanelor s-ar auzi pe teren
3.Ideea cu fluieratul ca sa se faca respawn in acelasi timp imi place foarte mult.
4.Cat despre 'bomba', trebuie neaparat sa intri in cladire sa o amorsezi, nu ai voie sa o spargi de afara.

_________________
For sale <- click me.

Image
"If you find yourself in a fair fight, you didn't plan your mission properly." - David Hackworth

[Dedicated] [Infiltrator] [Family Man] [Fortunate Son] [Stealthy] [Sentry] [Calm under fire] [Steady aim] [Dance, F**ker Dance!] [Death or Glory]

War history
La Revolucion 3 - Armata Revolutionara
Codrii de Arama 4 - Rebeli


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cu bombe (rush, capture the baloons, Battlefield 3 wanna
PostPosted: Mon Jan 20, 2014 12:30 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
Bravo Lion, felicitari pentru initiativa, cred ca e ceva ce merita incercat!

Cateva mici comentarii
- am mai jucat cu baloane, si spartul lor cu o replica e mult mai complicat decat pare :D Un sniper are sanse bune, un DMR asa-si-asa, iar ca P1-P2 tre sa muncesti serios. Ask Otto :D
- nu vad de ce spargerea unui balon/amorsarea unei bombe ar trebui facuta cunoscuta pe tot terenul. E treaba aparatorilor sa stie in orice moment care e situatia bombelor, daca au fost neglijenti, sa plateasca pretul. Echipa atacatoare trebuie doar sa anunte "stop joc" la amorsarea ambelor bombe.
- nu e nevoie sa fluieram pentru respawn in acelasi timp. Avem deja un ceas, mai trebuie inca unul, sincronizate la inceputul jocului si amplasate fiecare intr-un respawn, si problema e rezolvata. Ultima data mai contribuise vaya cu un ceas, daca nu, mai punem cate 2 lei de persoana si mai luam un ceas.
- mi se pare normal sa nu poti amorsa bomba de la distanta. Ca sa nu fie discutii despre de unde a fost spart balonul, putem folosi foarte bine si doua steaguri: steagul sus inseamna obiectiv intact (bomba ne-armata), iar steagul cazut/pe jos inseamna bomba armata. Asta are si o variatiune interesanta, si anume ca echipa care apara ar putea re-cuceri obiectivul, si re-pune steagul in pozitia initiala, insemnand ca au dezarmat bomba ;)
- poate cu ocazia asta ne mobilizam si noi sa strangem cate 10 lei pentru o bomba de airsoft, in genul celei de la cabana. E mai mare rasul sa nu avem un minim de recuzita pentru jocurile noastre, cand ne dam rotunzi ca suntem o comunitate mare si activa.

Pe scurt: let's do it, descoperim pe parcurs plusuri si minusuri si ne adaptam


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron