It is currently Fri Mar 29, 2024 8:48 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]





Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Sun Feb 07, 2016 9:39 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Mon Dec 29, 2014 9:00 pm
Posts: 6
Location: Roman (Neamt), frecventez Iasi-ul de cate ori am ocazia.
Trecem direct la subiect -> new player, caut sa ajung si eu la jocurile din padure si de cateva saptamani caut un main gun care sa se muleze pe cerintele mele. Dupa lungi cercetari prin toate cotloanele internetului romanesc, am ajuns la concluzia ca o replica spring e ceea ce imi trebuie pt moment (planuiesc si un aeg in viitorul indepartat... gen iarna urmatoare).
So spring equals sniper. Si din nou baga search pe net. Am ajuns la concluzia ca nu are rost sa imi iau un Marui, cel putin nu prima replica. Asa ca m-am orientat spre un well l96 http://www.airsoft-cluj.ro/sniper-l96-set-upgraded-cu-bipod-si-luneta.html . Now, ideea e ca are trigger box metalic, arc de 170, piston upgradat si luneta, bipodul nu ma incanta prea mult, planuiesc sa joc mai activ, si in plus, din ce am citit, joaca un pic.
Acum, intrebarea mea este, a avut cineva pana acum ocazia sa-si puna manutele pe un Well, sa-i bage cateva bilute pe teava, sa mangaie tragaciul si sa vada cam ce e de capul lui? Sau dupa experienta voastra, se merita o achizitie de genul asta?
Astept raspunsurile voastre si totodata primul meci de anul acesta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Sun Feb 07, 2016 10:41 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Thu Nov 01, 2012 12:02 am
Posts: 42
E posibil sa iesi mai castigat cu un AEG la mana a doua. Nu am jucat niciodata cu sniper asa ca nu pot sa iti spun cum e, dar am auzit destul de des cat costa sa iti faci un sniper de care sa fii multumit. Ai putea sa imprumuti o replica pentru un joc la padure ca sa iti faci o idee.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Sun Feb 07, 2016 11:07 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Mon Dec 29, 2014 9:00 pm
Posts: 6
Location: Roman (Neamt), frecventez Iasi-ul de cate ori am ocazia.
Bugetul nu ar fi o problema ( bine, nu vorbim de sume care sa ajunga la 4000 ron pt o replica), dar vreau sa fie ceva care sa ma tina cel putin 4-5 ani cu tot cu upgrade-uri. In plus, nu cunosc pe nimeni care joaca airsoft, deci nu as avea de unde sa imprumut o replica.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Mon Feb 08, 2016 11:49 am 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
syka2210 wrote:
( bine, nu vorbim de sume care sa ajunga la 4000 ron pt o replica)


Pai cam pe-acolo are sanse sa te ajunga un sniper facut calumea :)
De curiozitate: din moment ce bugetul nu e neaparat o problema, cum ai ajuns la concluzia ca cel mai bine ti se potriveste o replica spring? Cam care sunt avantajele pe care le-ai concluzionat?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Mon Feb 08, 2016 11:24 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Mon Dec 29, 2014 9:00 pm
Posts: 6
Location: Roman (Neamt), frecventez Iasi-ul de cate ori am ocazia.
Pai in primul rand "munitia". Nu ma vad sa car 4 mag-uri de m4 sau ak dupa mine ( too big, too bulky). Second, sunt invatat sa trag foc cu foc, nu automat. Pana ma obisnuiesc cu tacticile CQB mai dureaza un pic. Plus ca un spring este mai usor de intretinut, nu trebuie sa am grija acumulatorilor/gazului, mag-urile sunt mai mici, veava interna este mai lunga (cel putin asa am inteles, daca am gresit aici nu sariti pe mine, internetz issue). Plus ca imi place ca arma sa fie cat mai realistica posibil. Banuiesc ca un aeg nu il poti arma ca o arma reala, adica sa tragi recuperatorul pentru a introduce primul cartus pe teava (ceea ce pentru mine e un must have, de asta mi-am luat si un pistol blow back). Si cand nu particip la jocuri, as vrea sa il folosesc pentru tras la tinta.
Nu ma intelegeti gresit, nu spun ca aeg-urile sunt de evitat pentru mine, dar vreau ca replica sa fie cat mai "reala"-ish. Pana la urma, tot voi vrea sa imi cumpar un aeg, dar la capitolul asta voi dori sa ma documentez mai mult, avand in vedere ca am pus mana doar pe un PM romanesc, care in afara faptului ca tragea extraordinar de bine, si invatase-m sa il demontez si montez cu ochii inchisi, nu m-a impresionat cu nimic! Si pana nu pun mana pe cateva exemplare de m4, g36 etc etc etc nu voi putea sa imi aleg un aeg.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Mon Feb 08, 2016 11:28 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Mon Dec 29, 2014 9:00 pm
Posts: 6
Location: Roman (Neamt), frecventez Iasi-ul de cate ori am ocazia.
Btw, speaking of, ce parere aveti de http://www.airsoft-cluj.ro/replica-m4a1-cqb-tan-full-metal-cyma.html .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Tue Feb 09, 2016 1:48 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Mon Dec 29, 2014 9:00 pm
Posts: 6
Location: Roman (Neamt), frecventez Iasi-ul de cate ori am ocazia.
Stie cineva unde as putea gasi asa ceva in romania? http://www.ebay.co.uk/itm/171379201932


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Tue Feb 09, 2016 4:13 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
ehehe, dragul mosului, ai intrat in zona aia gri care se cheama realism in airsoft :D

Daca vrei realism, uita-te dupa o replica GBB (gas blow-back). Acolo ai un oarecare recul, functionare destul de similara cu armele reale, armare pentru introducerea primei bile pe teava, se opresc din tras atunci cand se termina bilele din incarcator etc. Dar de aici incep dezavantajele: scumpe, greu de intretinut, fiabilitate destul de scazuta, precizie si constanta inferioara AEG-urilor, performante foarte dependente de temperatura ambientala etc.

AEG-urile pierd la capitolul realism dar castiga foarte mult la capitolul usability. gradul lor de realism depinde de fabricant si model, si in general este proportional cu pretul. Insa pentru jocul de airsoft efectiv, cam raman cea mai buna optiune.

Spring guns sunt cele mai putin indicate. Cu exceptia replicilor sniper (la care voi reveni imediat) si a unor shotguns (care sunt utilizabile doar pe distante scurte / indoor), imensa majoritate a replicilor spring sunt pur si simplu bani aruncati pe fereastra (fie ele pistoale sau replici de asalt). In niciun caz nu vei reusi sa faci fata pe teren cu o replica spring in fata celor cu AEG-uri.

Exceptia de care vorbeam mai sus - replicile sniper, au avantajul ca sunt singurele care, prin regulament, pot ajunge la o putere suficient de mare astfel incat sa iti ofere un avantaj prin distanta mai mare de angajare. Suna prea bine sa fie adevarat? Well, chiar este prea bun sa fie adevarat :) Dezavantajele: costurile relativ mari de upgrade (pentru a aduce o replica sniper la performante foarte bune pe teren trebuie sa bagi in ea - separat de replica initiala - intre 1000 si 3000 ron (depinde cat de departe vrei s-o duci si ce pasarele ai). Chiar si atunci, iti va merge bine doar din cand in cand, iar in restul timpului va trebui sa tot bibilesti in ea. In plus, rolul de sniper in airsoft nu are nicio legatura cu ce vezi in filme sau jocuri. Desi killurile de sniper sunt printre cele mai frumoase, de regula vei fi printre ultimii la numarul de killuri (asta daca nu te cheama Otto, Andriu sau Ysr), va trebui sa fii foarte sprinten de picior s-o iei la fuga atunci cand te-au ginit baietii cu AEG-uri, si iti vei petrece mare parte din ziua de joc injurand bilele, vantul, umezeala din aer, karma si nemuritorii. E fain, dar trebuie sa stii in ce te bagi, marea majoritate a incepatorilor isi cumpara un sniper si il scot la vanzare peste doua saptamani, atunci cand vad ca ninja nu-i ca-n filme.

Daca esti prin Iasi intr-o sambata, vino cu noi la un joc, si atunci o sa vezi live despre ce e vorba cu replicile, care le sunt avantajele si dezavantajele, si vei vedea ce ti se potriveste mai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Tue Feb 09, 2016 4:24 pm 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: Tue Nov 06, 2012 3:54 pm
Posts: 512
In ce priveste link-urile tale:

- Cyma e o marca chinezeasca destul de low-cost, care insa sunt cunoscuti prin AK-urile decente pe care le fabrica. un AK de la cyma e una din cele mai bune optiuni pentru incepatori, insa nu m-as baga la replicile lor pe platforma M, nu am auzit foarte multe lucruri bune.

- Vesta respectiva: gasesti multe chestii de gen si pe la noi. Vezi airsoft.ro, airsoft-cluj.ro airsoftmechanix.ro - cam astea sunt printre cele mai populare site-uri de la noi. Daca nu iti e frica de comenzi din afara, site-urile din polonia ofera livrare rapida (maxim 7 zile), stocuri foarte variate de produse, preturi decente (pentru europa), cateva exemple fiind taiwangun.com (mai low-cost stuff), gunfire.pl (chestii mijloc de gama), specshop.pl (mai high-end, mai ales la echipamente, gasesti chestii mai rare, marci US / profi etc)

Inca ceva: de foarte multe ori merita mai mult sa iei o replica SH (mai ales de la cineva cunoscut in comunitate), deoarece de obicei vin cu upgrade-uri semnificative, la preturi mult scazute (comparativ cu pretul initial al replicii plus upgrade-urile). Riscuri, bineinteles, exista, dar de multe ori nimic ce nu poate fi rezolvat de un airsmith bun. Replicile de airsoft sunt jucarii (mai scumpe, e adevarat, dar tot jucarii), internele se vor uza si vor pica, iar de multe ori internele stock sunt destul de ordinare - asa ca le vei schimba oricum (sooner rather than later). Din aceasta cauza riscurile in cazul SH sunt acceptabile, iar de multe ori vei lua o replica mai buna decat daca ai fi luat-o din magazin.

P.S. Fugi ca de dracu' de OLX / Tocmai.ro si alte site-uri de gen. Nici in paginile de FB cu vanzari / cumparari nu am extrem de mare incredere. Poti cumpara insa destul de linistit de pe forumul airsoftromania.com , precum si de pe forumul asta - oamenii sunt in principiu cunoscuti in comunitate si nu prea se risca la dat tzepe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Achizitie noua- HELP!
PostPosted: Wed Feb 10, 2016 8:06 pm 
Offline
Acces Organizator Iasi

Joined: Mon Dec 29, 2014 9:00 pm
Posts: 6
Location: Roman (Neamt), frecventez Iasi-ul de cate ori am ocazia.
Atunci astept cu nerabdare urmatoarea ocazie sa ajung prin iasi. In poligonul de sub hala nu va adunati? fiindca am un coleg care ar vrea sa incerce si el dar nu suntem decat doi (deci nu avem o echipa prea mare), si chiar am dori sa incercam un CQB for fun.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  


cron